Çocuk okul öncesi eğitim kurumuna neden gitmelidir?

        Okul öncesi eğitiminin amaçlarından biri, çocuğun okul öncesi kurumunda, kendi kişiliğine karşı olumlu bir tutum geliştirmesidir. Çocuğun bu eğitim sırasında yaşantıları mutlu ve anlamlı olursa, ilkokula kendine yönelik olumlu duygularla başlaması ve başarı olasılığı artacaktır. Eğitim çocuğa kendini TANIMAYI, yeteneklerinden haberdar olmayı ve ona akranlarından farklı olan özelliklerini öğretir.

        Okul öncesi eğitiminde renk, sayı ve kavramlar çocuğun düşüncesine uygun bir biçimde somuta indirgenerek verilir. Parmak boya ve resim faaliyeti, su oyunu, kum oyunu, ritmik jimnastik, bloklarla oynama önde gelen oyun dizileri arasında sayılabilir. Çocukların en hoşlandıkları dramatik oyun köşeleri doktorculuk, evcilik, bakkalcılık köşeleridir. Çocuk en iyi ve örgütlü oyun ortamını okul öncesi eğitim kurumunda bulur.

        Okul öncesi eğitim kurumunun temel öğretim programı içinde ;

                         -İnsan ve hayvanları tanıtma

                         -Ülkemizi ve dünya ülkelerini tanıtma

                         -Önemli olay ve günleri tanıtma,

                         -Trafik ve görgü kurallarını öğretmedir.

Ayrıca yaratıcılığı destekleyici bir eğitim ortamında;  çocuğun doğal merakını geliştirecek;

                         -Hayvan yetiştirme

                         -Bitki yetiştirme

gibi araştırma ve inceleme yapmaya yöneltici köşelere de sahip olmalıdır.

          Okul öncesi eğitim kurumu aynı zamanda kuralları en etkili biçimde öğretebilen kurumdur. Çocuk ,yaşıtlarıyla ilişkiye girerek birlikte yaşamayı, yemek yemeyi, uyumayı ve oynamayı öğrenir. Böylece başkalarının özgürlüğünden haberdar olur. “Ben” ve “başkası” kavramlarının bilincine vararak yardımlaşma ve işbirliği duygusunu geliştirir. Çocuk kendi hakkını korurken, paylaşmayı ve başkalarının özgürlüğünü zedelememeyi öğrenir.

           Araştırmalar, okul öncesi eğitim kurumlarında eğitim gören çocukların bu eğitimi görmeyenlere kıyasla ilköğretimde daha uyumlu ve girişken, sosyal etkinliklerde daha başarılı olduklarını ortaya koymaktadır.

           İşte bu nedenlerden dolayı okul öncesi dönemi çocuğu, annenin çalışıp çalışmadığına bakılmaksızın okul öncesi eğitim kurumuna gitmelidir.

Bir cevap yazın